Sosyal Medya Ligi 12. Sezon’un ilk haftasını 9 Şubat 2018 cuma akşamı yapılan maçlarla açtık. 1 isim değişikliği ile 8 takım geçen sezon da aramızdaydı, 1 tane de yepyeni takım eklendi ve 9 takımlı yeni sezona başlamış olduk. Yeni sezon herkese hayırlı ve uğurlu olsun.

İlk hafta çok dinamik ve beklenilenin aksine bol gollü başladı. Genel olarak takımlardaki as oyuncuların eksikliği dikkat çekti. Mecidiye SK’da Emre, Erkan, Gökhan ve Ahmet; Cuma United(Meteler)’da İlhan ve Murat; Real Gültepe’de Doğukan; Nesta’da Bekir; Etiler’de Uluç; Blue Devils’te Ömer, Özkan, Olgun ve kaptan Şükrü çeşitli nedenlerle takımdaki yerlerini alamadılar. İlk haftanın bay geçen takımı ise son şampiyon indirnacional oldu. Eksiklerin gölgesinde başlayan ilk hafta maçlarına bir göz atalım.

Nesta Sports vs Paşalı Gençlik

Geçen sezon Mevas Asansör adıyla ligde yer alan Paşalı Gençlik revize edilmiş genç ve dinamik kadrosuyla maç öncesinde de kazanmaya yakın görülen taraf olarak dikkat çekiyordu. Bundaki en sebeplerden biri geçen sezon performansları, diğeri ise Nesta’nın yeni kadro yapılanmasının hiç bilinmemesiydi.

Diziliş olarak kapanıp kendi sahasında rakibi durdurmaya ve kontralarla gol aramaya çalışacak gibi gözüken Nesta, yetenekli oyunculardan kurulu Paşalı Gençlik oyuncularına alan bırakmamayı ve şut çektirmemeyi başaramadı daha ilk dakikalardan itibaren. Yüksek yüzdeli şutlarıyla dikkat çeken gençler rakip kaleciye adeta göz açtırmadılar. Recep ve Ali’nin servisleriyle Gökay ve Ali adeta gol krallığı listesine ambargo koydular, muhtemel sezon sonunda ilk 5 içindeki yerlerini şimdiden garantilediler.

Nesta ise art arda gelen şok goller sonrası iyice dağıldı ve goller bularak maça renk getirmeye çalıştılar. İlk yarının sonlarına doğru Beq nedeni anlaşılamayan(!) bir şekilde saha kenarına geldi ve Nesta 1 kişi eksik oynamaya başladı. Oyun kurma anlamında zorlanan Nesta’da Bekir mumla arandı. Skorun rahatlığıyla Paşalı Gençlik de savunma disiplininden kopunca adeta izleyenler ve kaleciler gole doydu. Nesta’da en dikkat çeken isim yediği gollere rağmen Adem Eren ve bireysel yetenekleriyle ön plana çıkan Selim oldu.

Maçın adamı geçen sezon attığı gol sayısının neredeyse yarısını atan Turgutcan oldu.

Etiler United vs Blue Devils

Maç öncesinde Etiler’de Uluç’un esame listesinde olmaması konuşulurken, Blue Devils’teki 4 eksik ise şaşkınlık yarattı. Maç önü ve maç sonunda edindiğimiz bilgiye göre bu haftada kadroda özel nedenlerle olmayan bu kaliteli ayaklar önümüzdeki haftadan itibaren kadrolarındaki yerlerini alacaklar.

Eksiklere rağmen çok dengeli ve dirençli başlayan maçta ilk maçın heyecanı ve takımların birbirini tartmak istemesi nedeniyle orta saha mücadelesi şeklinde bir ilk yarı izledik. Devreye kadar sadece 2 golün olması da aslında bunun bir sonucuydu. Etiler United adına sezona iyi başlangıç yapan kaptan Batuhan maçı da takımına getirecek bir oyun sergiledi. İkinci yarıda arkadaşlarına da önemli katkılar yapan kaptan başkan Sadık ve Burakhan ile birlikte özellikle maçın son anlarında skoru geliştirerek ilk haftayı galibiyete taşıdılar.

Geçen sezon sonlarında oturmuş kadrosuyla dikkat çeken ve bu sezon belki de ilk 2 için iddialı olacağı konuşulan Blue Devils ise ilk haftaki kadro zaafiyetinin sıkıntısını yaşadı. Oyun kurmakta zorlanan ve önceliği savunma tarafına veren Blue Devils maçın son anlarına çeyreğine kadar skorun artmamasını sağlasa da bir halı saha klasiği olarak son çeyrekte motivasyon kaybederek oyundan düştüler. Beklenilen kadrolarını sahada görmeyi umut ediyoruz.

Maçın adamı: Batuhan Yeğen

Meteler vs Real Gültepe

Geçen sezon dirençli oyunlarını skora dönüştürmeyi başaramayan genç Real Gültepe özellikle kaleci sıkıntısı ile ön plana çıkmıştı. Sezona yeni transferler ve özellikle 2 kaleci transferi ile başlamaları bu sezon çok daha dirençli ve skora ortak olan bir yapıda olmalarına işaret gibiydi. Esame listesinde Doğukan’ın olmaması handikap olarak görünüyordu ve maç içinde de bu eksikliği çok hissettiler. Kaptan Mert’in üstün performansına rağmen orta sahada oyunu yönlendiremeyince takımın önemli ayakları da istenilen etkiden uzak kaldı.

Cuma United ise takımın skor yükünü çeken 2 ismi Dr İlhan ve komutan Murat’ın eksikliğinde sahaya çıktığında tam bir soru işareti gibi görünüyordu. Önemli 2 eksiğine rağmen oturmuş takım oyunu ile oyunda kalmayı başardılar. Kaptan Gürcan, Ferhat ve özellikle sezonun sürpriz ismi olacağa benzeyen Selçuk’un skor katkıları ile ilk haftayı galibiyetle kapamayı başardılar.

Maç içerisinde skorun birbirine yakın olduğu anlarda sertlikler göze çarpsa da kaptanların ılımlı tavrı ve hakemin ön plana çıkmasıyla maç normal seyrinde devam etti. Özellikle kaptanlar Gürcan ve Mert’e sağduyularından dolayı teşekkür ediyoruz.

Maçın Adamı: Selçuk Sönmez

Mecidiye SK vs Olgarlar SPX

Galiba nazar değdirdik! Evet sezon boyunca maçların büyük çoğunluğuna istikrarlı bir şekilde aynı kadroyla çıkmayı başarmasını her fırsatta yere göğe sığdıramadığımız Mecidiye SK’da bu hafta belki de kurulduğundan bu yana en fazla değişikliğin olduğu maça çıktılar. Emre, Gökhan, Ahmet, Erkan ve takıma ciddi katkı vermesi beklenen yeni transfer Ozan kadroda yer almıyordu. Buna rağmen maçın başlarında kapalı kutu olan yeni rakipleri karşısında iyi bir oyun ortaya koydular ve skor olarak öne çıkmayı başardılar, ilk yarıyı 2-1 önde kapattılar.

Ligin genel olarak bilindik oyuncularında kurulu ama yepyeni takımı Olgarlar SPX ise son finalist olan rakipleri karşısında önce oyunu tutan ve dengeli bir takım oyununu benimsedi. İkinci yarıda ise rakibin eksik kadrolarındaki zaafiyetlerini çözmeyi başaran kaptan Kenan ve arkadaşları skoru lehlerine çevirmeyi başardılar. Orta sahada Veysel ve Kadir ile alanı iyi kullanan, Samet ile son vuruşlarda başarılı olan Olgarlar SPX ilk maçlarından galip ayrılmayı başardı. Sert ve disiplinli oyun benimseyen her takımın amacı da top oynamak olunca eksiklere rağmen keyifli bir maç izledik.

Maçın Adamı: Samet Karap

Bir Cevap Yazın