Performasnların üst seviyelere çıktığı bir hafta izledik. Maçlarda hem mücadele gücü yüksekti hem de hem de konsantrasyonun gol sayılarına yandığını gördük. Sezonun en az gol atılan haftasını yaşadık. Maç başına gol ortalaması 6,66 oldu ki bu sayı çoğu maçta en az bir takımın attığı golden daha az. Mücadele gücünün yüksek olduğu haftanın maçlarına geçelim.

Real Gültepe vs indirnacional

Real Gültepe genç ve dinamik kadrosuyla sahada rakibine karşı oyununu kabul ettiren bir yapıya sahip bu sezon yenildikleri maçlarda bile kendi oyunlarını sahaya yansıtabiliyorlar. Genç kadro hem hücumu hem savunmayı birlikte yapabiliyor. Geçen sezondan en önemli artıları yenik duruma düştüklerinde bile oyun içinde kalmaya devam edebiliyorlar. Gelmiş geçmiş en kötü performanslarından biriyle sezona başlayan indirnacional ise tam manasıyla kaybetmeye tahammülü olmayan bir maça bu sezon tüm maçlarda olduğu gibi as kadrosundan uzakta çıktı.

Real Gültepe ilk yarıda Ercan, Doğukan ve Eldar’ın kısa pas oyunuyla topa hükmeden taraftı. Oyun üstünlüğü elinde tutan genç kadro Kadircan ve Eldar’la rakip kaleyi oldukça zorladı. Farklı bir defansif yapı içerisinde dönüşümlü ve doğru kademeyle savunmada hiç eksik kalmadılar, özellikle Eren rakip ataklarda defansif manada çok öne çıktı. Hasta olduğu için yedek bekleyen Mert ise ikinci yarı ateşleyici güç olarak sahadaydı.

İndirnacional ise bu sezonki iskeleti oturtamamanın sıkıntısı defansif olarak değil ama ofansif olarak çok yaşadığı bir maç daha geçirdi. Oktay’ın sakat Musa, Özgür ve Enver’in kadroda olmadığı haftada takımı az tanıyan 2 orta saha ile oyun kurmakta zorlandılar. Mehmet’in takım savunmasında kilit rol oynadığı adeta bir Fernando performansı geçirdiği maçta rakibin alan daraltan baskılı oyununda hiç oyun kuramadı. Uzun toplarla İsmail’e oynamak zorunda kaldılar. Bu maçta hem iki kaleci Mesut ve Doğukan hem de direkler ön plana çıktı. İlk yarısı 1-2 biten maçın sonucu son dakikalarda kaptan İsmail’in golüyle 3-4 olarak belirlendi.

Maçın adamı: İsmail Emrah Demirayak

Paşalı Gençlik vs Olgarlar SPX

Sezona flaş başlangıç yapan her iki takımda maça temkinli başladı, zira her iki takımda da yapısı birbirine benzeyen çok hızlı oyunculardan kurulu ve kayıpsız yoluna devam ediyordu.

Maça başladığında atak yapan baskılı oyunu rakibine kabul ettiren takım Olgarlar SPX oldu ve Paşalı Gençlik savunmasını özellikle Samet ile orta sahasının solundan içeriye girmeyi başardı. Paşalı Gençlik rakibin baskıısı kırdıktan sonra geriye çekilmeyerek karşı ataklarla karşılık verince orta sahada kıran kırana bir mücadele ortaya çıktı. Sert futbol gözlerden kaçmadı ve geçtiğimiz haftalarda eleştirilmesine rağmen hakem de sert futbola izin verdi. Dolayısıyla seyir zevki çok yüksek bir maç ortaya çıktı.

İlk yarıyı üstün kapatan Paşalı Gençlik hem Ali hem de Turgutcan ile etkili olurken, Olgarlar SPX’in baskısını biraz olsun kırdı ama yine de kalesinde 3. golü gördü. Samet, Kadir ve Veysel’in ön alan oyunu rakibin baskı kurmasını engelledi. Kalecilerin ön plana çıktığı haftada Murat ve Emir de takımlarına önemli katkılar verdi.

Voleler, bacak arası geçişler, uzaktan şutlar, jeneriklik kurtarışlar ve kafa toplarında ki isabet oranlarıyla sezonun ve belkide tüm zamanların SML tarihinin en güzel maçlarından bir tanesi ortaya çıktı. Maç sonuna doğru 3-3 lük eşitlik olunca iki takımda kaybetmemek için gol yememeyi düşündü ve atakları azaltarak daha kontrollü bir oyun oynamaya başladılar. Maçın son dakikasında Paşalı Gençlik’ten Turgutcan faul sonrasında gördüğü sarı kart ve akabinde hakemin kararını alkış ile eleştirince bitiş düdüğünün hemen öncesinde kırmızı kartla sahayı terk etti.

Maçın Adamı: Ali Enes Dalgın

Blue Devils vs Mecidiye SK

Blue Devils bu sezon Olgun’dan yoksun maçlara çıkıyor, büyük bir kayıp fakat yeni transfer Semih’in ortada ki iki yönlü desteği takımın ileri doğru yüklenmesine ve genel olarak olumlu ataklarla sonuçlanmasına sebep oluyor. Semih’in önderliğinde Şükrü ve Enes ile ön alanda önemli işler yapıyorlar. Birlikte oynama alışkanlığı kaanmış olmaları da gözlerden kaçmıyor.

Mecidiye SK’da kadro bildiğimiz gibi. İstikrar abidesi takımda kaptan Arda’nın arkadaşlarıyla maç içindeki direktifleri zaman zaman diğer oyuncuların gerilmesine sebep oluyor gibi görünüyor. Tüm takım birden bire saha içerisinde birbiriyle aşırı iletişime geçiyor ve bu durumda oyunun belirli dönemlerinde oyundan kopmalarına neden oluyor. İbrahim, Ebubekir ve Emre ön alan oyununda tecrübeliler ve birbirlerini iyi tanıyorlar, bu sezon henüz istenilen total performanslarında uzak olsalar da Mecidiye SK’nın potansiyeli çok yüksek.

Maviler bu sezon alışılmışın dışında genel olarak defans ağırlıklı futbol ve topu kontrol eden yavaş pas oyunu sergiliyorlar. Genel olan birşey daha var ki; defansif ve topa sert oyun oynayan 2 takımın karşı karşıya geldiği maçlarda stres biraz daha üst seviyelerde oluyor. Stres dozunun artması değişmeyeceği bilindiği halde hakem kararlarına itiraz ve karşılıklı diyaloglar ile topla daha az oynanan ve çok durgun maçlar ortaya çıkartıyor. Az gollü geçen bu maçın kırılma anı ise skor 4-3’ken son dakikalarda büyük itirazlara yol açan penaltı kararı sonrası Emre’nin kaçırdığı bir başka deyişle Ömer’in kurtardığı penaltı.

Maçın Adamı: Ömer Tunca

Etiler United vs Nesta Sports

Bu maç başlangıcında Nesta Sports mesaisel sebepler sahada 6 kişiden az olduğu için Etiler United hükmen galip sayıldı. Gelen oyunculara Etiler’in 2 yedeği de eklendi ve ter atılan bir maç olarak tamamladı.

Bir Cevap Yazın