SOSYAL MEDYA LİGİ KURALLARI

Uzun yıllardır bir arada olduğumuz pek çok arkadaşımız ve bundan sonra bizimle olacak arkadaşlarımız için Sosyal Medya Ligi Kuralları ile ilgili geniş açıklamaları paylaşıyoruz.

OYUNCULAR

Oyuncular için yaş, ırk, cinsiyet, dil, din sınırlaması ve/veya koşulu yoktur.

Turnuvaya başvuran her takım kayıt esnasında istenilen bilgileri vermekle yükümlüdür. Bu bilgiler ışığında gerekli incelemeler gerçekleştirilir ve uygun görüldüğü takdirde turnuvaya katılımı kabul edilir.

Turnuvaya katılan her takım Sosyal Medya Ligi’nin kurallarını kabul etmiş sayılır.

Takımlar turnuvaya kayıt esnasında 1. , 2. ve 3. kaptanlarını belirtmek durumundadır.

Sosyal Medya Ligi halı saha müsabakaları 7 kişiyle oynanır.

Turnuvaya kayıt esnasında sahaya çıkacak 7 kişiye istinaden en az 3, en fazla 13 olmak üzere yedek oyuncu belirtilmelidir. Çift devreli ligin devre arasında takımlar kadrolarına 2 oyuncu ekleyebilirler veya değiştirebilirler.

Turnuva boyunca belirttikleri yedek oyuncuların dışında oyuncu oynattığı tespit edilen takımlar yapılan ihtarın ardından ihlalin tekrarlanması halinde turnuvadan ihraç edilirler.

Oyun, biri kaleci olmak üzere her biri en çok 7 oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Eğer takımlardan birinde 5’den az oyuncu varsa, o maç başlatılamaz. Bu yeterliliği maçın 5. dakikası itibariyle sağlamayan takımlar hükmen yenik sayılırlar.

Müsabaka yönetmeliğince, o maçın skoru hükmen yenik sayılan takımın o ana kadar turnuva boyunca yemiş olduğu gollerin ortalaması alınarak tescil edilir. Yine takımlardan bir tanesi turnuvanın kalan maçlarında oynayamayacağını beyan eder yani turnuvadan çekilirse, o ana kadar oynadıkları maçlarda yedikleri gollerin ortalaması alınarak aynı averajla tüm maçlarda yenilmiş sayılır. Örnek; maç başında 4,7 gol yediğini var sayarsak kalan maçları 5-0, önceki maçlarda attığı gollerden 5 fazlası (5-1 kazandığı maç, 5-10) olacak şekilde, 5 golden farklı yenildiği maçlar varsa skoru değiştirmeden kabul edilir.

Hükmen mağlubiyet durumunda rakip takım kabul ettiği takdirde taraflar arasındaki maç, mevcut oyuncular ile “karma – antrenman maçı” statüsünde oynanabilir.

Maç istatistikleri hakemler tarafından takip edilmektedir. İstatistikler maç sonu raporunda yazdığı şekliyle geçerlidir.

Sakatlık sebebiyle bir takımın eksik kalması durumunda eğer eksik kişi sayısı 1 ise takım 6 kişi maça devam edecektir, eksik sayısı 2 veya daha fazla ise ve yedek oyuncu oyuna girmezse 5 veya daha az kişi olan takım hükmen mağlup sayılacaktır.

Sezon bittiğinde gol krallığı iddiasındaki oyuncularda gol eşitliği varsa daha az maç oynayan veya daha az süre alan oyuncu gol kralı ilan edilecektir. Eşit sayıda gol atan oyuncuların aldığı süreler de eşit ise daha fazla asisti olan gol krallığına ulaşmış kabul edilir.

Sezon bittiğinde asist krallığı iddiasındaki oyuncularda asist eşitliği varsa daha az maç oynayan veya daha az süre alan oyuncu asist kralı ilan edilecektir. Gol ile sonuçlanan pasın asist kabul edilebilmesi için pasın tek vuruşta veya tek kontrol tek vuruş şeklinde yapılması gerekmektedir.

Bütün maçlarda, yedek oyuncuların isimleri maç başlamadan önce hakeme verilmelidir. İsmi verilmeyen yedek oyuncular maçta oynayamazlar.

Her takım maç içerisinde en fazla 2 yedek oyuncu oyuna sokma hakkına sahiptir. Oyuncu değiştirme işleminin tamamlanmasından sonra oyundan çıkan oyuncu, oyuna tekrardan dahil olamaz.

OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

Bir oyuncu, kendisine veya bir başka oyuncuya tehlikeli olabilecek herhangi bir giysi giymemeli veya (her çeşit takılar da dahil) gereçler taşımamalıdır.

Bir oyuncunun giymek zorunda olduğu temel giysi ve gereçler kollu bir forma veya tişört, şort, çorap ve spor ayakkabısını kapsar.

İki takım, her birini diğerinden ve aynı zamanda hakem ile yardımcı hakemlerden ayırt edici renkte giyinmelidir. Her takım ayırt edici tek renk forma veya tişörtlere sahip değillerse, bu amaçla üzerlerine aynı renk antrenman yelekleri giymelidirler.

HAKEM

Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanan bir hakem tarafından yönetilir.

Hakemin bir golün kabul edilip, edilmemesi ve maç sonucu da dahil olmak üzere oyunla ilgili kararları nihaidir. Hakem, oyunu yeniden başlatmamış veya maçı bitirmemiş olması kaydı ile bir kararını sadece yanlış olduğunu fark ettiğinde değiştirebilir.

FAULLER VE FENA HAREKETLER

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) futbol müsabakaları için belirlemiş olduğu fauller ve fena hareketler Sosyal Medya Halı Saha Ligi içinde geçerlidir.

Toplamda 3 sarı kart gören oyuncu takip eden ilk maçta oynayamaz. Kırmızı kart gören oyuncu maça devam edemez ve takip eden maçta oynayamaz.

Kartların kararları hakemler tarafından verilir ve uygulaması hakemler tarafından gerçekleştirilir.

Turnuva maçları esnasında sahayı terk edip maçı tamamlamayan veya herhangi bir haftasında iddiası kalmadığında maça gelmeyen takımlar ligden ihraç olurlar.

MAÇIN SÜRESİ

Oyun 27’şer dakikalık iki eşit devreden oluşur. Oyunun devre sürelerini değiştirme kararı oyun başlamadan önce verilmeli ve müsabaka yönetmeliklerine uygun olmalıdır.

Oyun, para atışı yapılarak başlatılır ve atışı kazanan takım birinci yarıda hücum edeceği kaleyi seçer. Diğer takım oyunun başlama vurusunu yapar. Para atışını kazanan takım ikinci yarıda başlama vurusunu yapar.

Maçın ikinci yarısında takımlar kalelerini değiştirip diğer kaleye hücum ederler.

Müsabakaların düzenlendiği tesisten kaynaklanan gecikme olmazsa 1. saatin (22:00 veya 23:00) sonunda hakem maçı bitirir.

TURNUVA

Turnuvanın konsepti katılım oranına göre belirlenir. Takım sayısının durumuna göre tek bir lig yapılabileceği gibi iki ve daha fazla ligden oluşan bir turnuva da gerçekleştirilebilir.

Sosyal Medya Ligi’nde ligin normal sürecini ilk iki sırada bitiren takımlar direkt yarı finale çıkar, üçüncü sıradaki takım altıncı sıradaki takım, dördüncü sıradaki takım beşinci sıradaki takım birbirleriyle tek maç eleme usulü karşılaşırlar. Bu maçlarında sonucunda rakibine üstünlük sağlayan takım yarı finale çıkar. Yarı finalde ligi birinci bitiren takımüçüncü-altıncı galibi ile ligi ikinci bitiren takım dördüncü-beşinci galibi ile eşleşir. Tek maç eleme usulü gerçekleşen yarı final sonrası kazanan takımlar final maçında kozlarını paylaşırlar.

Turnuva esnasında puanlama sistemi uygulanır. Bu sisteme göre galip gelen takım 2, berabere kalan takım 1 ve mağlup olan takım ise 0 puan alır.

Lig sıralaması sırasıyla puan, genel averaj ve attığı gol sayısına göre belirlenir.

Lig fikstürü, turnuva başlamadan önce belirlenir ve mevcut iletişim kanallarıyla duyurulur.

Takımlar maçlara gelememe durumları söz konusu olduğunda bu durumu en az 2 gün önceden kaptanlar vasıtasıyla bildirmek yükümlülüğündedir.

Turnuva boyunca maçlar Etiler Naturel Park Spor Tesislerinde Cuma günleri 21:00 ile 23:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Maç saatleri maçın oynanacağı hafta organizatörler tarafından belirlenir.

Turnuvaya katılan her takım ilk maç 280 Lira olmak üzere geriye kalan maçlarda 140’er Lira öderler.

İTİRAZ

Turnuvaya katılan her takım itiraz etme hakkına sahiptir. Bu nedenle turnuvaya katılan takımlar her maça en az 1 gözlemci getirmekle yükümlüdür.

İtirazlar takımların maçlara getirmiş oldukları gözlemcileri vasıtasıyla yapılır. Gözlemci getirmeyen takımlar diğer takımın gözlemcisinin beyanını eğer rakibin de gözlemcisi yoksa hakem kararlarını kabul etmiş sayılırlar.